Galerie: 2 fotografií

Video

Vydáno: Neděle 24. 8. 2014

Kategorie: Zprávy

Tags: nenásilí #nonviolenceday

Svět bez násilí je možný: 2. říjen je #nonviolenceday

Autor: Zdroj: Pressenza

Rozhovor s Marianou Uzielli a Piou Argimón o kampani, která bude spuštěna 2. října #nonviolenceday (Mezinárodní den nenásilí) na sociálních sítích iniciativou "Vytváření nenásilných prostorů".

Co je iniciativa „Vytváření nenásilných prostorů“ a odkdy a kde existuje?

Je to projekt, který jsme tvořili dva roky a teď ho spouštíme. Usilujeme o to, aby Silovo Poselství proniklo do míst, kam se zatím nedostalo. Hlavním cílem je vytvoření samostatných skupin či projektů (proto slovo prostor), které budou vycházet z našich materiálů (dokumentů, audionahrávek či videí) s navrženou metodologií. Tuto metodologii si všichni zúčastnění budou moci pozměnit dle svého vkusu, mohou si ji volně interpretovat či zorganizovat. Skupiny pak budou pracovat autonomně.

Všechny materiály lze nalézt na vícejazyčném webu www.nonviolentspaces.net

Naše týmy pracují v různých jazycích a zmíněný web existuje kromě španělštiny také v anglické a německé verzi. Brzy budou v provozu verze v portugalštině, italštině a francouzštině.

V rámci osvěty a šíření skrze sociální média jsme již spustili fanouškovské stránky na Facebooku ve španělštině , na Twitteru, na Google+, YouTube, Instagramu a na Facepopular.

Díky současným médiím máme také možnost oslovit mladší generace, proto jsou stránky dostupné nejen z osobního počítače, ale též z chytrých telefonů a tabletů. Můžete si tak jednoduše poslechnout či stáhnout množství materiálů.

Co mají udělat lidé, které tato iniciativa zaujme?   

Těmto lidem navrhujeme vytvořit nenásilný prostor nebo skupinu, ve kterých budou spolupracovat se stejně naladěnými lidmi, budou se vzájemně podporovat a sdílet své zkušenosti. V souvislosti s tímto návrhem je důležité také utváření skupin, kterým říkáme Komunity Poselství. V nich lidé sdílí nápady, pocity a zkušenosti založené na Silově Poselství. Tato společenství mohou být fyzická i virtuální.

Pokud cítíte potřebu něco změnit nebo vás tíží těžká životní situace, prvním krokem je sdílet své obavy s nejbližším okolím – rodinou, přáteli, kolegy a dalšími – a vytvořit komunitu, která se tou záležitostí bude zabývat.

Dalším krokem je zavést týdenní setkání. Ta si můžete upravit podle zájmů, přidat studijní setkání či reflexivní a praktické schůzky i občasné semináře.

Pokud chce někdo podpořit nebo přispět k této kampani: Vítáme každou pomoc! Myslíme si, že nejlepší cestou, jak šířit povědomí o Komunitách Poselství, která si lidé tvoří sami, je masové pronikání do sociálních sítí: sdílení facebookového obsahu a adresy webu s celým seznamem vašich přátel, retweetování, sdílení odkazů na web a podobně. Čím více lidí bude vědět o tomto projektu, tím pravděpodobnější je, že se dostane k milionům srdcí, která touží po citu, smyslu a naději.

 

Proč vlastně spouštíte tuto kampaň, která poběží od 2. září do 2. října? Jak se mohou lidé připojit?

Cílem je představit naše téma a přizvat co nejvíce lidí. Je nutné si uvědomit a reflektovat téma nenásilí. Žijeme ve světě, kde se násilí neustále stupňuje. My jsme přesvědčeni, že je možné vytvořit jiný svět. Jen musíme být schopni si takový svět představit, abychom ho mohli vybudovat.

Tato kampaň je projektovaná pro virtuální prostředí, které vychází ze sociálních sítí, a snaží se v lidech probudit kreativitu, aby zveřejňovali fotografie s vlastním sdělením a hashtagem #nonviolenceday.

Jaký je rozsah této iniciativy?

Přizvali jsme hudebníky, umělce, šéfkuchaře, baviče i významné osobnosti kultury, aby nám pomohli rozšířit toto poselství a nahráli své fotografie na sociální sítě.

Vyzýváme školy, aby během září nechali děti pracovat s tématem nenásilí. Mohou se také zúčastnit workshopů a různých aktivit. Děti mají možnost přemýšlet o různých typech násilí a nenásilných řešení konfliktů. A výsledkem splnění jejich úkolů bude aktuální společná fotka nahraná na sociální síť.

Jak by vypadal nejlepší možný výsledek? Co by se stalo?

Nejdůležitější je, aby si lidé uvědomili vysoký stupeň násilí, ve které žijeme. Pak by o tomto násilí začali přemýšlet a budovali by jiné, nenásilné vztahy, a to nejen mezi sebou, ale i v souvislosti se zvířaty a planetou.

Můžete shrnout to nejpodstatnější?

Změna nezávisí na ostatních, ani na nějaké vládě, ani na neziskových organizacích. Změna je odpovědnost každého z nás a my na ní usilovně pracujeme, aby co nejvíce rostla.

 

Silovo Poselství je duchovní hnutí založené na návrhu Sila (pseudonym Maria Luise Rodrigueze Cobos, 1938 – 2010), stejný název nese i jeho kniha. Poselství je možné volně interpretovat a nezávisle se na něm podílet.

 

Pro Svět bez válek a násilí přeložila Markéta Beťková

Running sport mediaTHE SNEAKER BULLETIN
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 1

Komentáře