Zeptali jsme se prezidentských kandidátů na 4 otázky související s tématy, kterými se zabýváme.
Otázka 2: V posledním roce se stupňuje napětí v souvislosti s obavami o vojenskou podstatu íránského jaderného programu. Myslíte si, že vojenská intervence může být řešením této situace?
Názor Světa bez válek a násilí
Intervence do Íránu není řešením. Hrozit Íránu útokem je v rozporu s mezinárodním právem a navíc to představitele Íránu pouze utvrzuje o potřebě budovat si obranu, podobně, jako to před několika lety udělala Severní Korea, když vystoupila ze Smlouvy o nešíření jaderných zbraní a krátce poté otestovala jadernou bombu. Většina analytiků varuje, že případný útok na Írán by se mohl rozrůst do nevídaných rozměrů.
Samozřejmě každá další jaderně vyzbrojená země je rizikem a šíření jaderných zbraní je třeba zastavit. Prvně si ale musíme přiznat, že šíření jaderných zbraní je způsobeno tím, že zde máme skupinu velmocí, které se už dávno zavázaly odzbrojit, ale místo toho stále zakládají svou bezpečnostní politiku na principu jaderného odstrašování. Takže se pak nemůžeme divit, že stejnou formu obrany vyhledávají další země, především ty, které se cítí ohroženy.
Skutečné řešení situace kolem íránského jaderného programu spočívá v diplomacii a neobejde se bez vstřícných kroků jak na straně Íránu, tak ostatních zemí. Místo vyhrožování vojenským útokem je třeba pokračovat v procesu vedoucímu k vytvoření zóny bez jaderných zbraní a dalších zbraní hromadného ničení na Blízkém východě, což je médii opomíjený plán, který má ale širokou podporu mezinárodního společenství a ochotu zapojit se do tohoto jednání vyjádřil i Írán. Tato zóna by Íránu i ostatním zemím v regionu přinesla bezpečnostní záruky, a tak by odstranila potřebu blízkovýchodních zemí vlastnit jaderné zbraně, či jiné zbraně hromadného ničení, pro svoji ochranu.
bridgemediaEntrainement Nike