Pro Svět bez válek a násilí napsal Ladislav Zelinka
Letošní volby do Evropského parlamentu ukázaly nové znepokojivé trendy - jednak nečekaný nárůst euroskepticismu a také značný nezájem veřejnosti o politiku. Pro Českou republiku platí zejména to druhé, i když naši neúčast v evropských volbách můžeme také chápat jako formu protievropského naladění.
Jedno je jisté: Evropa to od těchto květnových voleb nebude mít vůbec snadné. Nastávají pro ni krušné časy. Do parlamentu se dostaly strany, které budou vůči Unii silně kritické a nebudou se rozpakovat hájit své státní zájmy. Dá se očekávat, že Unie bude vystavena tlaku neúprosných eurokritiků, kteří se ji budou snažit rozcupovat. Obhájit společnou politiku bude ještě obtížnější než minule.
Kdo je vítězem letošních voleb a kdo poraženým? Samotné rozložení hlasů mezi jednotlivé zvolené české strany není až tak zajímavé, protože jejich výsledky jsou zcela zastíněny jiným vítězem, a tím je "Nevolím nikoho" - se zdrcujícím volebním výsledkem 81,8% hlasů. Nevolba je také projev politické preference, když volič nenachází odpovídajícího reprezentanta svých zájmů, anebo nechce prostě podporovat vůbec žádné politiky. Koneckonců, za každý odevzdaný hlas politické strany dostávají státní příspěvky - nevolení nikoho tedy může být vyjádřením neochoty financovat ze svých peněz politické strany, s nimiž nejsem spokojen. Což má také svoji logiku, pokud lidé nešli volit z tohoto důvodu. Křiklavou neúčast a osobní volební preference přitom nelze kritizovat - jsou to prostě preference - a každý má právo mít takové, jaké je chce, a to včetně neodevzdání žádného hlasu.
A kdo je poraženým? Tím je po těchto volbách Evropa.
Nike SneakersAIR MAX PLUS