“Pro a proti” - Táňa Bednářová o nezbytnosti jaderného odzbrojení.

Nobelovu cenu za mír letos norský výbor přiřkl mezinárodní kampani bojující za zrušení jaderných zbraní. Zdůvodnil to potřebou upozornit na údajně vysoké riziko jaderného konfliktu. Je třeba usilovat o odstranění úplně všech jaderných zbraní, nebo je to idealistický projekt, který může naopak zhoršit bezpečnostní situaci ve světě?

„Riziko nehody nebo to, že by se jaderné zbraně dostaly do rukou teroristů, je obrovské. Následky by byly katastrofální pro celé lidstvo,“ uvedla v pořadu Pro a proti Táňa Bednářová z českého zastoupení organizace Svět bez válek a násilí, která patří do aliance spolků oceněných Nobelovou cenou. 

Podle ní je dnes téměř dvacet tisíc jaderných zbraní v rukou devíti zemí. „A ne všechny mocnosti můžeme považovat za ty, které by zbraně zabezpečily, aby nedošlo k jejich zneužití. Riziko, že dojde k nehodě, převažuje nad tím, že jaderné zbraně mohou udržet mír.“ 

„Severokorejský diktátor atomovou bombu určitě nepoužije, protože ví, že by za pár sekund jeho země přestala existovat. A jemu není jedno, že se to stane. Jsou ale lidé, kterým nejde ani o vlastní život, mají jiné hodnoty, které fanaticky vyznávají. Třeba Islámský stát jadernou zbraň nemá, ale riziko takového zneužití tu je," říká Bednářová. 

Aktivistka připomněla, že součástí programu organizace Svět bez válek je také odstranění konvenčních zbraní. „Přezbrojený svět, ve kterém žijeme, je výsledkem úsilí zbrojařských koncernů, které mají zájem na válkách. Prodej zbraní do všech států včetně diktatur je hlavní důvod, proč se na zbrojení vydávají obrovské peníze, které by jinak vyřešily všechny problémy.“ 

„Důležité je, abychom usilovali o ideály, protože jen tak se k nim můžeme přiblížit. Když budeme žít neustále v nějakém strachu a budeme zbrojit, budeme žít v opancéřovaném světě a nevyjdeme vůbec nikam. A vidím, že tam směřujeme,“ varovala Bednářová.

Celý článek Veroniky Sedláčkové z Českého rozhlasu s vyjádřeními Romana Jocha, zastánce jaderných zbraní, najdete zde.

Running sport mediaNike Air Max
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 1

Komentáře