Proč zrušit sankce proti Rusku?

Vyjádření italského premiéra Conteho o možnosti neobnovení ekonomických sankcí proti Rusku jsou velmi důležitá slova. Obnovení a rozšíření obchodního a kulturního styku s touto zemí by přineslo velké výhody hned z několika důvodů.

To, o čem se hodně mluví, je ekonomika, ale stejně důležité by bylo následné uvolnění ve vztazích a vystoupení z temného období, které někteří dokonce srovnali s obdobím studené války. Pro Itálii a Evropu by to také znamenalo větší autonomii od politiky Spojených Států, která se stále více pohybuje směrem k vlastním zájmům na úkor těch, kteří jsou jejich tzv. spojenci. Také musíme mít na paměti, že návrh Conteho vlády není překvapením v italské politice. Už v roce 2015 požádal Matteo Renzi Evropu, aby sankce zrušila, ale bez úspěchu. Stejným směrem se vyjádřili i další politici, jako např. Prodi v roce 2017, který potvrdil, že je třeba je okamžitě odstranit.

Oficiálním důvodem, kterým se sankce odůvodňují, je skutečnost, že Rusko připojilo Krym, čímž porušilo mezinárodní dohody, a ukázalo tak agresivní politiku. Je to důležité téma pro debatu na mezinárodním poli a faktem je, že mnohým není jasné, proč Evropa uznává nezávislost Kosova, ale neuznává vůli vyjádřenou Krymem na principu sebeurčení národů. Dne 16. března 2014 se na Krymu konalo referendum. Zúčastnilo se 84 % obyvatel a z toho 97 % hlasovalo ve prospěch opětovného sjednocení Krymu jako federálního subjektu s Ruskem. Připojení Krymu musí být také posouzeno v kontextu toho, co se předtím událo na Ukrajině. Na rozdíl od toho, o čem nás média informovala, předložilo mnoho pozorovatelů jiný výklad faktů. Jedná se o případ bývalého prezidenta České republiky Václava Klause, který hovořil o skutečném státním převratu za účasti Západu. Pokud by to byla pravda, čelili bychom ukrajinské vládě, která neměla právo mluvit o národní celistvosti.
Bez ohledu na náš názor si musíme uvědomit, že čelíme velmi komplexní situaci, kterou nelze pochopit čtyřmi větami. Je to obtížná situace, kterou nelze vyřešit sankcemi a bariérami, ale pouze pomocí dialogu.

Dle mého názoru je připojení Krymu pouhou výmluvou, kterou Washington používá především k tomu, aby izoloval Rusko od ekonomického růstu a již nebylo ovládáno americkými trhy. Tímto způsobem byla v médiích proti Putinovi vedena kampaň, kterou se také ospravedlnil bezprecedentní nárůst vojenských výdajů. Dnes NATO, které již vynakládá 11krát více prostředků do zbrojení než Rusko, stále vyvíjí tlak na své členské země, aby dosáhly alespoň 2 % svého hrubého domácího produktu v oblasti vyzbrojování. To by pro evropské země znamenalo zhruba 80 miliard Eur ročně odebraných ze zdravotnictví, vzdělávání, kultury a skutečného hospodářského rozvoje.

Zrušení sankcí proti Rusku je uzavření politiky bariér, rozdělení a manipulace. Naopak podpora politiky dialogu by vedla k ekonomickému růstu, větší politické a rozhodovací autonomii pro Evropu, k uvolnění vztahů v euroasijském regionu a otevření cesty ke snížení výdajů na zbrojení. Jinými slovy, posun k dialogu, míru a spolupráci. Uvidíme, zda americké trhy, válečný průmysl a NATO dovolí Itálii vydat se touto cestou.

Gerardo Femina
https://www.pressenza.com/it/2018/06/perche-togliere-le-sanzioni-alla-russia/

best Running shoes brandAir Jordan Release Dates 2021 , Apgs-nsw
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 1

Komentáře