Galerie: 9 fotografií

Vydáno: Úterý 12. 11. 2024

Kategorie: Zprávy

Příběhů lidí a celých rodin z Gazy volajících do světa zoufale o pomoc je zdrcující množství.

Příběhů lidí a celých rodin z Gazy volajících do světa zoufale o pomoc je zdrcující množství. V důsledku bombardování a ostřelování přichází každý den o život další nevinní lidé včetně těch nejmenších dětí, zdravotníků, novinářů a humanitárních pracovníků. Svět bez válek a násilí jednoznačně podporuje celosvětové výzvy k nastolení klidu zbraní a otevření hranic pro humanitární pomoc. V tuto chvíli jsou životy lidí v Gaze kvůli blokádě hranic odkázané na pomoc lidí zvenčí - do pásma se dostává pro život jen stěží dostačující množství základních potravin, pitné vody, léků a hygienických potřeb. Z toho důvodu tam, kde ještě fungují trhy s potravinami nebo materiálem na provizorní stany, vyhnala válka ceny do děsivých a pro většinu lidí nedostupných výšek. J

Jak je možné pomoci?
Organizace Svět bez válek a násilí se rozhodla poskytnout svůj transparentní účet pro účely shromažďování finanční pomoci pro ty, kteří v Gaze přežívají v kritických podmínkách humanitární katastrofy. Darované peníze jsou použity na pořízení základních potravin, pitné vody, materiálu na zajištění provizorních stanů na zimu, nákup přikrývek a teplého oblečení přímo na místě prostřednictvím spolupracujících svépomocných skupin nebo konkrétními rodinami, s nimiž jsme dlouhodobě ve spojení, jejich situaci máme ověřenou z více zdrojů a na základě videohovorů, kdy máme možnost si potvrdit situaci v táboře apod.. Odkaz na transparentní účet, na který můžete přispět, a jeho stav naleznete zde: https://www.svetbezvalek.cz/cs/prispej-financne Dostat finanční pomoc do Gazy není vždy snadné. Na některých místech ještě fungují tzv. pointy, kde je možné vyzvednout hotovost (které je ale mezi obyčejnými lidmi stále větší a větší nedostatek). Běžný bankovní převod s sebou nese ale nutnost zaplatit neeticky vysoké poplatky za výběr peněz (někdy se jedná až o čtvrtinu z částky). Proto se hodně lidí snaží využívat například služby peněžních platforem PayPal nebo Western Union a pomoci důvěryhodné osoby v zahraničí. Některé rodiny nemají vůbec přístup k bankovnímu účtu a je nutné domlouvat pomoc například u blízkých příbuzných, kterým rodina důvěřuje a domluví se s nimi na výběru peněz přes jejich bankovní účet. Snažíme se proto hledat vždy co nejbezpečnější cesty, které poskytují větší záruku, že se peníze dostanou tam, kam mají. Rodiny a svépomocné skupiny, kterým pomáháme, nám následně posílají potvrzení o výběru peněz z pointu. Níže informujeme jmenovitě o rodinách a svépomocných skupinách, které se snažíme podporovat. Pokud budete chtít finančně pomoci konkrétně někomu z nich, prosíme uveďte do poznámky u bankovního převodu jméno rodiny nebo svépomocné skupiny, abychom mohli Váš dar odeslat přímo jim.

Koho podporujeme?
Dlouhodobě podporujeme svépomocnou skupinu “Haya Charity Team” vytvořenou Ahmadem Alnjjarem, která neúnavně poskytuje pomoc 200 rodinám v uprchlickém táboře Abasan východně od Khan Yunis v jižní části Gazy (do července působili v táboře Al-Mawasi, než byli kvůli bombardování nuceně přesídleni). Skupina nejenže distribuuje základní potraviny, mouku a pitnou vodu, ale díky dárcům ze zahraničí včetně právě České republiky mohla nakoupit i teplé zimní bundy pro děti z tábora, zásobu plenek pro děti a staré a nemocné lidi a mohli také lépe zabezpečit chatrné stany před zimou.

Foto: Ahmad a jeho tým během distribuce jídla v táboře a zimních bund pro děti v Abasanu

Další svépomocná skupinu, se kterou jsme navázali spolupráci a chceme její aktivity podpořit, je skupina založená Wissamem Al-Najjarem. Ten se svou ženou a malým synem Saadim přebývá v táboře u Baní Suhajla, také východně od Khan Yunis, kam se snaží s několika přáteli zajistit barely s pitnou vodou, základní potraviny, doufají, že se podaří sehnat zeleninu a teplé oblečení na zimu. Wissamův svépomocný tým mám v tuto chvíli jen minimální prostředky a stanovili si za cíl pomoci zpočátku deseti rodinám v táboře. Pokud se podaří získat více peněz, budou pomoc rozšiřovat dál. 

Foto: Provizorní přístřešky rodin v táboře Baní Suhajla.

Foto: Děti z rodin, kterým pomáhá Wissamova svépomocná skupina

Pomoc pro konkrétní rodiny
S rodinami, které podporujeme, jsme v intenzivním kontaktu, komunikace probíhá v podstatě každodenně, a to i formou videohovorů, kdy máme možnost ověřit si situaci v táborech, kam byly nuceně přesídleni kvůli bombardování jejich domovů. Mezi konkrétní rodiny, které podporujeme, patří například rodina Faisala H. Hajjaje, rodina Amani Al-Najjar nebo rodina Shaimy Hossam Mousa.

Faisal, jeho žena Haneen a jejich tři malé děti (nejstarší holčička Layan a bráškové Adam a Mohammed) přebývají v provizorním stanu v táboře Deir Al Balah, jen několik stovek metrů od místa, kde začátkem října tohoto roku došlo k bombardování školy, v níž se ukrývali lidé uprchlí z dalších částí Gazy a po němž zůstalo několik desítek mrtvých včetně dětí. Faisal před 7. říjnem 2023 pracoval v obchodě s módou, kterou miluje a ví o ní snad všechno. Haneen je skvělá kuchařka, která dokáže až zázračně z naprostého minima potravin, k nimž mají přístup, vykouzlit třeba skromnou pizzu. Jejich rodina zažila brutální bombardování rodinného domu, útěk do "safe zone", která vůbec bezpečná nebyla, další útěk, nedostatek všeho základního od pitné vody přes jídlo až po léky ... Čeho je naopak až příliš, to je strach, neustálé hučení armádních dronů nad hlavami, křik, bolest, bezmoci a hlad.

Amani přežívá se svou roční dcerkou Aishou a dvěma dalšími holčičkami Salmou a Zeinou, které si vzala do péče, v malém stanu v táboře Baní Suhajla nedaleko Khan Yunis. Amani je samoživitelka a před vypuknutím války pracovala jako zdravotní sestra. I teď se snaží, pokud jí zbývají síly a navzdory tíživým podmínkám, pomáhat lidem ve svém okolí. Každý den je pro ni boj o základní potraviny, pitnou vodu a léky kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu jejích dětí v důsledku podvýživy.

Shaima, její muž Ahmad Sharif a jejich dva malí chlapci (šestiletý Sohaib a čtyřletý Adam) se tísní v malém stanu v táboře Al-Mawasi západně od Khan Yunis. Shaima se před vypuknutím války živila doučováním dětí různého věku, přičemž její muž, který odmalička trpí následky dětské obrny a velmi špatně chodí, má vysokoškolský titul ze zdravotnické administrativy. V současné době je nejvíc trápí, že nemají prostředky na zabezpečení stanu před zimou, základní potraviny a přikrývky a na léky pro Ahmada.

Děkujeme za všechny příspěvky - pro lidi v Gaze znamenají bez nadsázky naději na další den, na přežití do té doby, než budou snad v bezpečí a moci začít znovu budovat své životy a budoucnost.

Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 1

Komentáře