NATO kritizuje jaderné odzbrojení

Ani jedna jaderná velmoc nesouhlasila s podpisem nové smlouvy zakazující jaderné zbraně. Všichni si uvědomujeme, že jednostranné odzbrojení by znamenalo pro tyto státy skutečné znepokojení. Nicméně, NATO, které běžně porušuje Smlouvu o nešíření jaderných zbraní, zašlo mnohem dál. Minulý týden vydalo prohlášení (odstavec 7), že atomové bomby jsou činitelem přispívajícím k míru; a neuvažuje o vzdání se těchto zbraní, pokud by si je ostatní státy ponechaly. Kromě toho je znění posledního odstavce jakýmsi preventivním úderem, zaměřeným na zničení možnosti, aby se nová smlouva dostala do třídy smluv, které vytvářejí normy pro mezinárodní vztahy.

20. září, tedy den poté, co prezident Trump na Valném shromáždění OSN pohrozil jadernou válkou a „úplným zničením“ KLDR, se na půdě OSN otevírá k podpisu „Smlouva o zákazu jaderných zbraní“. Byla schválena většinou z 122 států a nařizuje smluvním státům:
-Zákaz výroby nebo vlastnění jaderných zbraní;
-Zákaz použití či dokonce vyhrožování použitím jaderných zbraní;
-Zákaz přenášení nebo přijímání jaderných zbraní, buď přímo nebo nepřímo.

Prvořadým cílem smlouvy je úplné odstranění jaderných zbraní. Již první den smlouvu podepsalo 50 států, včetně Venezuely, Kuby, Brazílie, Mexika, Indonésie, Thajska, Bangladéše, Filipín, státu Palestina, Jižní Afriky, Nigérie, Konga, Alžírska, Rakouska, Irska a Svatého Stolce (který ji ratifikoval ve stejný den). Smlouva vstoupí v platnost, jakmile bude ratifikována 50 státy.

Ale v den, kdy byla otevřena k podpisu, ji NATO ihned hlasitě zkritizovalo. Prohlášení Severoatlantické rady (složené ze zástupců 29 členských států NATO), učiněné 20. září, tvrdí, že: „smlouva, která není závazná pro stát vlastnící jaderné zbraně, nebude účinná, ani nezvýší bezpečnost nebo mezinárodní mír, ale bude riskovat opak: vytvoření rozdělení a rozdílů“ [1].
NATO dává jasně najevo, že: „nepřijmeme žádné ustanovení obsažené ve smlouvě“.

Severoatlantická rada okrádá parlamenty svých členských států o jejich roli a zbavuje je suverenity k učinění nezávislého rozhodnutí o tom, zda budou dodržovat Smlouvu OSN o zrušení jaderných zbraní. Co víc, NATO prohlašuje, že: „Vyzveme naše partnery a všechny země, které jsou nakloněny k podpoře smlouvy, aby vážně uvažovaly o jejích důsledcích“ (čtěte: budeme je vydírat, aby nepodepsali ani neratifikovali smlouvu).

Severoatlantická rada potvrzuje, že: „základním cílem jaderné schopnosti NATO je zachovat mír a odvrátit agresi“, a že „dokud tu budou jaderné zbraně, NATO zůstane jadernou aliancí“.
Ale NATO zároveň potvrzuje: „pevný závazek k plnému uplatňování Smlouvy o nešíření jaderných zbraní“.
Ještě je zde mimo jiné také skutečnost, která porušuje tuto smlouvu tím, že jaderné bomby US B-61 jsou umístěny v pěti nejaderných zemích: Itálie, Německo, Belgie, Nizozemsko a Turecko. Nové jaderné bomby B61-12, které od roku 2020 nahradí B61, jsou nyní v konečné fázi jejich výroby. Jakmile budou umístěny, mohou být přepravovány těžkými bombardéry a letadly s dvojí kapacitou“ (nejaderné a jaderné).

V roce 2018 se výdaje USA na jaderné zbraně oproti roku 2017 prudce zvýší o 15 %. 18. září vyčlenil americký senát přibližně 700 miliard dolarů na rozpočet Pentagonu pro rok 2018, což je o 57 miliard více, než Trumpova administrativa požadovala. Je to díky hlasování dvou stran. Demokraté, kteří kritizují válečně-šiřitelské tóny prezidenta Trumpa, ho obešli, když se rozhodovalo o otázce vojenských výdajů: v Senátu hlasovalo 90 % Demokratů s Republikány, aby se zvýšil rozpočet Pentagonu více, než Trump požadoval. Bylo tedy přiděleno 700 miliard. 640 miliard bude použito k nákupu nových zbraní – zejména strategických zbraní pro jaderný útok – a ke zvýšení nákladů na platy vojáků; zbývajících 60 miliard bude použito na vojenské operace v Afghánistánu, Sýrii, Iráku a jinde.

Nárůst výdajů USA na armádu způsobuje tentýž nárůst i u ostatních členů NATO vedeného USA. To se týká i Itálie. Italské náklady by měly místo současných 70 milionů Euro za den dosahovat až 100 milionů za den. Stejně jako v USA bylo demokraticky rozhodnuto volbou dvou stran.

30.09.2017 - Manlio Dinucci
Zdroj: PRESSENZA

1/ North Atlantic Council Statement on the Treaty on the Prohibition of Nuclear Weapons - Voltairenet.org

Best jordan SneakersNike Air Force 1 High
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 1

Komentáře