Galerie: 2 fotografií

Vydáno: Středa 11. 1. 2012

Kategorie: Zprávy

Tags: izraelsko-palestinský konflikt

MIDDLE EAST EUROPE - výstava na téma izraelsko-palestinského konfliktu a života na Blízkém východě

Současná mediální realita se vyznačuje snadnou dostupností obrazů zachycujících konflikty probíhající kdekoli na světě. Dobrým příkladem tohoto jevu jsou záběry z Izraele a okupovaných území, jako je Západní břeh a pásmo Gazy, které běžný obyvatel „Západu“ zná i přes to, že nikdy nenavštívil Blízký východ.

Izraelsko-palestinský konflikt tvoří také rámec výstavy MIDDLE EAST EUROPE, kde se, poprvé v českém kontextu, představí díla špičkových izraelských a palestinských umělců v přímé konfrontaci s díly umělců ze střední a východní Evropy. Na tomto mediálně vděčném tématu se autorky koncepce výstavy pokoušejí ukázat fungování a specifické problémy sociálně kritického umění.

Výsledkem je dialog mezi umělci, reflektujícími téma na základě vlastní zkušenosti, a těmi, kteří tutéž situaci znají pouze prostřednictvím médií. Mnozí z vystavujících umělců přitom sami problematizují roli, kterou média hrají v utváření toho, co nazýváme realitou. Tamara Moyzes, kurátorka výstavy, k tomu dodává: „Podle mého názoru může tato výstava mapující Izraelsko-Palestinský konflikt na obecnější úrovni sloužit jako modelová studie fungování politického umění obecně. Poukazuje na etické výzvy spojené s uměleckou výpovědí o skutečnostech, s nimiž umělec nemá osobní zkušenost. Jak se mění přijetí díla, když je přemístěno ze země svého původu do místa, jímž se zabývá, a jak se tímto přesunem změní jeho význam? Může mít takové umění vliv na události, které popisuje? Má/mít umělec zodpovědnost?“

Vystavená díla zprostředkuji divákům diferencovanější přístup k situaci na Blízkém východě, ale zároveň poukazují na historickou i současnou provázanost Evropy a Blízkého východu. Někteří umělci nalézají kořeny dnešního problému v evropském antisemitismu, jiní tematizují napětí mezi kulturami v dnešní Evropě a ukazují, jak tenká je hranice mezi strachem, náboženskou či rasovou nesnášenlivostí a fyzickým násilím. 

„Chtěli jsme ukázat, že zažitější palestinsko-izraelský konflikt není odtržený od osudu Evropy. Evropa nese svůj díl zodpovědnosti za to, co se dnes na Blízkém východě děje. Stejně tak jsou v širších souvislostech součástí problému i sílící projevy rasismu, antisemitismu nebo iracionálního strachu z Islámu,“ konstatuje Zuzana Štefková, která výstavu spolu s Tamarou Moyzes kurátorsky koncipovala.

Na výstavě se objeví díla prezentující „velkou politiku“ i osobní lidská dramata, terorismus i mírový aktivismus, obecně srozumitelná hesla i silně kontextuální výpovědi. Téma odrazu mediální reality je na výstavě konfrontováno s intimními uměleckými díly odrážejícími strach, ale i naději na straně Izraelců i Palestinců. Někteří umělci se v rámci možností dokonce pokoušejí naznačit případná řešení konfliktu.

V Praze se poprvé za hranicemi Izraele představí „živá“ socha „Ariela Šarona na nemocničním lůžku“ od izraelského umělce Noama Braslavského, jejíž loňská prezentace v Tel Avivu vzbudila ohlas mezinárodního tisku a v samotném Izraeli oživila zájem o Šarona a jeho politiku. Rozruch vyvolala také migrující palestinská ambasáda umělce Khaleda Jarrara nazvaná Live and Work in Palestine. Zatímco Jarrarovo aktivistické gesto předpokládá vznik suverénního palestinského státu, izraelská umělkyně Yael Bartana, která loni reprezentovala Polsko na bienále v Benátkách popisuje v druhé části své filmové trilogie nazvané Zeď a věž pomyslný návrat židovských kibucníků do Polska. Roli mezinárodního terorismu, ale především úlohu, kterou hrají média v jeho zobrazení, tematizuje švýcarský umělec Christoph Draeger rekonstruující únos izraelských olympioniků v Mnichově. Vyznění výstavy dotvářejí díla na pomezí umění a aktivismu, jako je záznam protestů proti výstavbě separační zdi v palestinské vesnici Bil‘in, jejichž autoři se nechali inspirovat Cameronovým filmem Avatar, nebo akce Osvoboďte všechna Ghetta izraelského odpírače armádní služby, letce Jonatana Shapiry v bývalém varšavském ghettu. Kurátorka výstavy Tamara Moyzes má přitom s uměleckým aktivismem bohaté osobní zkušenosti z doby druhé intifády, kdy společně s mírovými aktivisty z obou stran působila na okupovaných územích. Na výstavě MIDDLE EAST EUROPE se svým mužem Shlomim Yaffe prezentuje dílo, které formou muzeální expozice mapuje vstup Izraele do Evropské unie.

Součástí projektu bude doprovodný program filmových projekcí „Příliš Blízký východ“ a konference, na níž vystoupí palestinští, izraelští a evropští umělci, společně s mírovými aktivisty a odborníky na blízkovýchodní problematiku.

Výstava MIDDLE EAST EUROPE měla svou premiéru v redukované podobě loni v září v Jeruzalémě, pokračování proběhne v Palestině, Budapešti, plánovány jsou rovněž ozvěny projektu na Slovensku a v Polsku.

Program

Kde: Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7
Kdy: 26. ledna až 20. dubna 2012
Kdo: 45 umělců z 11 zemí, např. z Izraele, Palestiny, Česka, Maďarska či Bosny a Hercegoviny

Součástí bohatého doprovodného programu bude také promítání dokumentárních filmů každé pondělí v 18h (vstup zdarma). V pondělí 19. března pak proběhne artistická performance a v neděli 15. dubna konference.

Program filmových projekcí a doprovodných akcí »

Vystavující umělci

Nasrin Abu Baker (PS), Anisa Ashkar (PS), Yael Bartana (IL), Emad Bornat (PS), Noam Braslavsky (IL), Noam Darom (IL), Christoph Draeger (CH), Radovan Čerevka (SK), Ronen Eidelman (IL), Róza El-Hassan (HU), Hanna Farah – Kufer Birim (PS) & Hila Lulu Lin (IL), Raafat Hattab (PS), Ihab Jadallah (PS), Khaled Jarrar (PS), Cheb Kammerer (DE) & Sharon Horodi (IL), Wolfram P. Kastner (DE), Milan Kohout (CZ), Milan Kozelka (CZ), Radim Labuda (SK), Jumana Manna (PS), Shahar Marcus (IL), Volker März (DE), Miklós Mécs (HU), Avi Mograbi (IL), Tamara Moyzes (SK), Damir Nikšić (BiH), Tamar Paikes (IL), Public Movement (IL), Itamar Rose & Yossi Atia (IL), Yonatan Shapira (IL) & Ewa Jasiewicz (PL), Joanna Rajkowska (PL), Ruti Sela & Maayan Amir (IL), Ivan Vosecký (CZ), Shlomi Yaffe (IL)

Více informací na www.dox.cz

bridgemedia【海外近日発売予定】 サウスパーク × アディダス オリジナルス キャンパス 80S "タオリー" (GZ9177) - スニーカーウォーズ
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 1

Komentáře