Galerie: 1 fotografií

Vydáno: Středa 7. 2. 2018

Kategorie: Zprávy

Tags: palestina Izrael

Sionismus versus BDS (palestinské hnutí za svobodu, spravedlnost a rovnost), lze dosáhnout míru?

V úterý 13. února v 18:30 v Klubu Techniků na Novotného lávce 5, Praha 1 proběhne debata mezi zástupci dvou politicky radikálně odlišných proudů v nejen židovské komunitě.

Vystoupí na ní: David Bohbot, izraelský rabín, který je aktivním podporovatelem myšlenek sionismu, a Jackie Walkerová, významná britská labouristka, jež je aktivní podporovatelkou práv Palestinců a bojuje za ukončení okupace Palestiny.

Zástupci pražské židovské obce často označují mezinárodní hnutí solidarity za práva Palestinců BDS (bojkot, stažení investic, sankce) za antisemitské. V souvislosti s tímto tvrzením se jich však v médiích nikdo nezeptal, jak je tedy možné, že BDS podporují celé židovské organizace, jako JVP, JFJFP, EJJP, Boycott from Within (Bojkot zevnitř), The International Jewish anti-Zionist Network.
Zatímco sionisté mají do českých médií neomezený přístup, tak židé opačného smýšlení, doslova žádný.

Diskutovat budou mimo jiné na téma kampaní BDS (bojkotů, stažení investic a uvalení sankcí vůči Izraeli, dokud nezačne dodržovat mezinárodní právo) - je bojkot legitimním nástrojem nenásilného odporu vůči okupaci? Je kritizování Izraele antisemitismem? Ohrožuje tzv. nová definice antisemitismu svobodu slova?

JACKIE WALKER je židovka a antisionistka, členka Labouristické strany Jeremyho Corbyna a bývalá místopředsedkyně britského hnutí Momentum. Je aktivní podporovatelkou práv Palestinců a kampaní BDS, které vyzývají k ukončení okupace, rovným právům palestinských obyvatel Izraele a uznání práva na návrat palestinských uprchlíků. Jackie hrozilo vyloučení z Labouristické strany na základě manipulativního obvinění z antisemitismu, kdy se zastávala rovných práv pro Palestince v Izraeli. Lze ji vidět například v dokumentárním filmu televize Al Jazeera The Lobby, který mapuje techniky izraelské lobby použité k ovlivňování a manipulování politiků v zahraničí.

Jackie nesouhlasí s tzv. novou definicí antisemitismu, která zahrnuje kritiku Izraele. Podle ní i řady dalších kritiků této nové definice je antisemitismem, pokud máte předsudky vůči židům, protože jsou to židé. Kriminalizace podporovatelů hnutí BDS, jež se snaží o ukončení okupace Palestiny, je však podle ní nepřípustná,“ uvádí Jana Ridvanová z Iniciativy za spravedlivý mír na Blízkém východě, která akci pořádá.

DAVID BOHBOT, dle svých slov hrdý sionista, tedy mluvčí ideologie židovského nacionalismu, je bývalým členem speciálních jednotek izraelské armády, aktivním armádním záložníkem, ale také rabínem. V České republice žije téměř dvacet let a má české občanství.

David Bohbot je přesvědčen, že „Jeruzalém je náš, o tom se nemají vést žádné diskuse“, „Palestinci vedou boj nejen s námi, ale s celým světem“ a jako zbraňový expert doporučuje nákup izraelských výrobků, protože „jsou odzkoušeny“.

Sionismus a antisionismus představují dva zcela odlišné přístupy v dějinách židovské emancipace. Zatímco sionismus ji viděl ve znovuobnovení národa a vybudování státu na etnickém principu v Palestině, poukazuje antisionismus kritikou Izraele na jeho od počátku koloniální charakter porušující práva místních obyvatel.

Akci pořádá Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě. Pracovním jazykem angličtina.

Událost na FB zde

Informace na webu ISM ČR:

Jackie Walker:

 

 

affiliate tracking urlnike free run 2 good flat feet shoes for girls Valentines Day 2021 DD7117-100 Release Info , Gov
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 1

Komentáře