Vydáno: Pondělí 29. 10. 2012

Kategorie: Zprávy

Tags: jaderné zbraně

Před padesáti lety byl svět na pokraji jaderné války

28. října roku 1962 vyvrcholila série událostí, která později dostala název Kubánská nebo též Karibská krize. Příčin krize bylo několik a tehdy velice pravděpodobným důsledkem mohla být jaderná válka mezi USA a SSSR. Tehdy jsme byli nejblíže nukleární apokalypse v celé historii lidstva. Dnes je na světě stále přibližně 20 000 jaderných zbraní, a tudíž přetrvává možnost, že se podobná událost bude opakovat. Dokud budou existovat jaderné zbraně, bude existovat i hrozba jaderné zkázy.

Vyvrcholení Karibské krize předcházelo několik zásadních událostí, které postupně dovedly tehdejší svět na pokraj jaderné války. V roce 1959 proběhl na Kubě převrat a k moci se dostal Fidel Castro, jehož vláda začala postupně stále více zasahovat do soukromého sektoru hospodářství. Vzhledem k tomu, že velká část firem na Kubě patřila americkým společnostem a podnikatelům, začaly USA blokovat obchod s Kubou na protest proti znárodňování. To bylo pro Ameriku poněkud nešťastné řešení, protože Kuba se v následku toho strategicky přiklonila k SSSR a USA tak měly jen pár mil od svých břehů významného spojence východního bloku. Spojené státy se následně pokusily sesadit vládu Fidela Castra, když vycvičily a vyzbrojily jednotky exilové Kubánské opozice, které se v dubnu 1961 vylodily na Kubě v Zátoce sviní. Kubánská armáda měla však o akci dobré informace, a tak pokus o převrat skončil fiaskem. Tato událost přispěla k ještě pevnějšímu vztahu mezi Kubou a SSSR, který se zavázal Kubu ochránit před útoky ze strany USA. V Moskvě tak začal vznikat plán operace Anadyr, která byla odpovědí na rozmístění amerických jaderných zbraní v Turecku a Itálii a jejímž cílem bylo vybudovat na Kubě sovětskou vojenskou základnu, na které budou umístěny rakety s jadernými hlavicemi schopné zasáhnout většinu velkých amerických měst.

V srpnu 1962 dostal americký prezident J. F. Kennedy od rozvědky informace o přesunech sovětského vojenského materiálu na Kubu a na začátku září nařídil povolat záložní jednotky čítající na 150 tisíc amerických vojáků. O měsíc později se ke Kennedymu dostaly špionážní snímky sovětských raket na Kubě, a když velvyslanec SSSR na osobní schůzce s prezidentem lživě popřel ambice Sovětského svazu vybudovat jadernou základnu na Kubě, vyhlásily USA námořní blokádu Kuby, která začala 24. října. Situace byla v ten okamžik natolik vyhrocená, že v USA začaly přípravy na jaderný útok z Kuby a proběhla mobilizace vojsk v západním Berlíně i v zemích Varšavské smlouvy. 26. října prezident SSSR Nikita Chruščov poprvé přiznal existenci jaderných zbraní na Kubě, vyjádřil ochotu vyjednávat s USA a o den později vznesl požadavek na stažení amerických raket z Turecka a Itálie. V ten samý den byla ze sovětského křižníku v oblasti blokády sestřelena americká stíhačka. To vedlo k rizikovému rozhodnutí prezidenta Kennedyho, který dal Chruščovovi ultimátum 48 hodin na stažení jaderných zbraní z Kuby. Tehdy byla situace vyhrocená nejvíce a svět byl na samém prahu jaderného konfliktu.

Chruščov 28. října 1962 odpověděl na Kennedyho ultimátum souhlasem se stažením jaderných zbraní z Kuby, pokud USA stáhnou své rakety z Turecka a Itálie. Kennedy souhlasil. Celý svět si tehdy mohl oddychnout. Krize byla zažehnána, hrozící válka se opět stala válkou studenou a hrozba jaderného konfliktu byla odložena na neurčito. Od té doby se svět tak blízko k jaderné válce už nedostal, nicméně dokud budou jaderné zbraně existovat, není opakování podobné události vyloučeno a nikdo nemůže zaručit stejný výsledek.

K zákazu jaderných zbraní můžete přispět i vy. Podepište petici, sbírejte podpisy dalších lidí, šiřte informace nebo uspořádejte vlastní akci na podporu Kampaně za zákaz jaderných zbraní. Více informací o kampani najdete zde.

 

 

Best SneakersNike
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 0

Komentáře