Členové parlamentů čtyř desítek zemí volají po Blízkém východě bez zbraní hromadného ničení

270 členů parlamentů ze 42 zemí vydalo společné prohlášení na podporu vytvoření zóny bez jaderných zbraní a dalších zbraní hromadného ničení na Blízkém východě. Prohlášení, k němuž se připojilo i sedm českých zastupitelů, bylo představeno na zasedání Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) ve Vídni. 

Společné prohlášení, v němž členové parlamentů volají po vytvoření zóny, vzešlo z iniciativy mezinárodní sítě Parliamentarians for Nuclear Non-proliferation and Disarmament (PNND). „Mezi signatáři najdete i řadu zastupitelů z blízkovýchodních zemí včetně Izraele,“ uvedla Jana Jedličková, mluvčí organizace Svět bez válek a násilí a koordinátorka PNND pro Českou republiku.

K výzvě se připojilo i několik českých zastupitelů napříč politickým spektrem – poslanci Rudolf Chlad, Jiří Koskuba, Ivana Levá, Hana Orgoníková, Ladislav Velebný, Renáta Witoszová a také místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková, která je členkou PNND a problematikou jaderného odzbrojení se dlouhodobě zabývá.

Vytvořit zónu bez zbraní hromadného ničení na Blízkém východě je jedním z konkrétních kroků, které byly naplánovány na poslední hodnotící konferenci Smlouvy o nešíření jaderných zbraní v květnu 2010. Ještě v letošním roce by se proto měla uskutečnit konference, která přivede všechny země blízkovýchodního regionu k jednacímu stolu. To je také jedním z často skloňovaných témat právě probíhajícího zasedání přípravného výboru NPT ve Vídni. „Vzhledem k vyhrocené situaci kolem íránského jaderného programu všichni napjatě očekávají, zda se konferenci vůbec podaří svolat,“ uvedla Jedličková, která je na vídeňském přípravném výboru přítomná společně se zástupci dalších nevládních organizací.

V tomto okamžiku je zásadní, aby mezinárodní společenství dalo jasně najevo své pevné přesvědčení o tom, že vytvoření zóny bez ZHN na Blízkém východě je plnohodnotnou, reálnou a udržitelnou cestou, jak obnovit bezpečnost v problémovém regionu. Slova podpory z různých sfér společnosti přispívají k vytvoření atmosféry, v níž si blízkovýchodní státy nebudou moci dovolit ke společnému stolu nezasednout,“ dodala Jedličková.

Konference k vytvoření zóny bez ZHN na Blízkém východě by se měla uskutečnit koncem letošního roku v Helsinkách. Podle posledních informací zatím žádný z blízkovýchodních států účast neodmítl.

 

Český překlad prohlášení | Seznam signatářů

 

Kontakt:
Jana Jedličková, +420 775 856 879,
jana@svetbezvalek.cz
www.svetbezvalek.cz | www.pnnd.org

spy offersShop: Nike
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 0

Komentáře