Po období zvýšeného napětí mezi Spojenými státy a Ruskem je vzájemná smlouva o redukci jejich rozmístěných jaderných zbraní jistě pozitivním signálem. Ke skutečnému vyřešení jaderné hrozby ve světě je ale třeba společná vůle mezinárodního společenství, která by vedla k nové dohodě o odstranění veškerých jaderných zbraní a k jejich postavení mimo zákon.
Rusko i Spojené státy si ponechávají tisíce uskladněných jaderných hlavic, které společně s arzenály Francie, Číny, Velké Británie, Izraele, Pákistánu, Indie a Severní Koreje tvoří hrozivých více než 20 000 hlavic. Pod tlakem zbrojařských zájmových skupin vydávají státy na zbrojení každým rokem více a více prostředků. Dokud budou USA a Rusko trvat na politice jaderného odstrašování, redukce rozmístěných jaderných zbraní nesníží riziko jejich použití. Nad dohodou navíc stále visí otazník v podobě zamýšleného projektu protiraketového štítu USA, který by mohl křehkou dohodu ohrozit a naopak roztočit nové kolo závodů ve zbrojení.
V situaci, kdy Smlouva o nešíření jaderných zbraní (NPT) selhává, její signatáři neplní svoje závazky a několik zemí stojících mimo smlouvu vyvíjí své vlastní jaderné arzenály, je třeba, aby se mezinárodní společenství shodlo na novém reálném postupu řešení jaderné hrozby ve světě. Proto budeme společně s desítkami organizací z celého světa přítomni v New Yorku na Hodnotící konferenci k NPT, kde budeme prosazovat přijetí Konvence o jaderných zbraních, která by poskytla rámec pro úplné jaderné odzbrojení a vedla by k postavení jaderných zbraní mimo zákon podobně, jako je tomu u zbraní chemických a biologických. Pouze tak může být dosaženo opravdové mezinárodní bezpečnosti.
Doufáme, že tak jako se loňský Obamův projev stal symbolem naděje na vytvoření světa bez jaderných zbraní, podpis dohody mezi USA a Ruskem bude symbolickým prvním krokem, který pomůže odstartovat celosvětovou iniciativu za globální jaderné odzbrojení.
Mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí působí od roku 1995 a od té doby se rozšířila do více než třiceti zemí po celém světě. V roce 2009 iniciovala první Světový pochod za mír a nenásilí – mezinárodní projekt, k němuž se připojily tisíce organizací, institucí, osobností a politiků z téměř stovky zemí. V České republice navazuje na činnost hnutí Nenásilí, které vešlo do povědomí především kampaní proti radaru.
Running sport mediaAIR MAX PLUS