Čtvrtek 10. 11. 2011

Praha
Centrum neziskových aktivit Tyršova

Workshop Nesmyslnost rasismu a xenofobie

V rámci Světového týdne za mír a nenásilí proběhne v Praze série workshopů, jejichž cílem je spojit organizace a jednotlivce nad pěti aktuálními tématy a vytvořit pracovní skupinky, které se budou dané problematice dlouhodobě věnovat. Více o koncepci workshopů »

Nesmyslnost rasismu a xenofobie

Čtvrtek 10. 11. 2011, 15.00 hod
Centrum neziskových aktivit, Tyršova 1, Praha 2

Systém, díky němuž naše část světa i přes rostoucí problémy žije v relativním bohatství, udržuje v rozvojových zemích chudobu. Jejich obyvatelé nenacházejí ve své zemi důstojné podmínky pro život. Chtěli žít doma, ve své kultuře, ale nebylo jim to umožněno. Přicházejí tedy k nám a přinášejí s sebou svoje zvyky. Vítáme je přísnými imigračními zákony, nevlídnými úřady, nedůstojnými pracovními podmínkami a především všudypřítomnými předsudky.

Často zaznívají názory, že přistěhovalci se musí plně přizpůsobit našemu stylu života. Požadujeme po nich, aby přijali naše hodnoty, a přitom je sami porušujeme, když se západem tolik deklarovaná svoboda projevu a vyznání bortí pod zákazem burek a minaretů. Média nenápadně podporují démonizaci muslimů, když staví rovnítko mezi islamistický terorismus a islám, vyznání 20 % obyvatel planety. Sílí také rétorika pravicových radikálů, kteří se snaží přesvědčit občany, že za jejich problémy mohou přistěhovalci nebo národnostní menšiny, v případě České republiky Romové.

V čase krize je snadné ukázat prstem na viníka a spustit tak vlnu nenávisti k určité skupině lidí. To už tu jednou bylo a způsobilo to k největší válku v historii lidstva.

Cíl skupiny vytvořené na workshopu:

  • Pracovat s výše uvedenými tématy a zkusit vymyslet aktivity, které by mohly přispět ke zlepšení situace.
  • Vytvořit návrh aktivit, které bude možné realizovat v rámci Convergence of Cultures v následujících měsících.
  • Přispět k vyššímu povědomí o dané problematice a možných řešení v globálním měřítku i v každodenním životě.

Workshop povede:

Adéla Jansová (Convergence of Cultures, www.cocu.cz)

Nike air jordan Sneakers『アディダス』に分類された記事一覧

Komentáře

Související