Čtvrtek 24. 7. 2014

Praha
Václavské náměstí "pod koněm"

Galerie: 1 fotografií

Pochod za zastavení masakru v Gaze

Svět bez válek a násilí zve na akci organizovanou ISM - Mezinárodní hnutí solidarity
 
Pochod za zastavení masakru v Gaze
 
Praha 24/7 od 17:30 - Václavské náměstí "pod koněm"
​​
"...Hluboce proto odsuzujeme násilí vůči civilistům na obou stranách konfliktu, a požadujeme:
  • zastavení masakru na civilistech v Gaze,
  • zastavení násilí vůči civilistům na obou stranách konfliktu,
  • zastavení blokády Gazy a ukončení okupace palestinských území,
  • právo pro uprchlíky na návrat do svých domovů,
  • respektování lidských práv a mezinárodních mírových úmluv,
  • vyvážené informování o konfliktu v českých médiích."


Dovolujeme si vás pozvat na další urgentní demonstraci za okamžité zastavení bombardování Gazy, zabíjení civilního obyvatelstva, ukončení blokády a za vyhlášení příměří. Přijďte vyjádřit svůj protest proti masakru v Gaze — protože jak jinak nazvat nejméně 600 mrtvých, převážně civilistů, z toho více než 150 dětí?

Po projevech, které se kromě aktuální situace budou zabývat i kořeny problému, se vydáme na pochod přes Staroměstské náměstí, Kaprovou ulicí přes Mánesův most na Klárov a dále k izraelské ambasádě, kde budou předneseny požadavky na zastavení masakru obyvatel Gazy, deeskalaci násilí, ukončení okupace palestinských území a dodržování lidských práv, stejně jako práva mezinárodního.

"Počet obětí poslední ofenzivy se neustále zvyšuje. Do dnešního dopoledne (22. července) bylo izraelskou armádou zabito 596 obyvatel pásma Gazy. Více než 80 procent z nich jsou civilisté, z nichž polovinu tvoří děti a ženy, uvádí Raji Sourani, mezinárodně uznávaný odborník na mezinárodní právo a ředitel  Palestinského centra pro lidská práva v Gaze. Mezi více než 3000 raněných je minimálně tisíc dětí. V mnoha případech se jedná o několikačetné zlomeniny, popáleniny, hluboké rány od šrapnelů a výjimkou nejsou ani amputace končetin. K tomu se přidává i psychologické trauma, způsobené situací, ve které se jak děti tak dospělí stávají svědky brutálně usmrcených příbuzných a sousedů. Podle údajů OSN potřebuje více než 100 tisíc dětí přímou a odbornou psychosociální pomoc. Sto tisíc lidí bylo donuceno opustit své domovy a situace se nadále zhoršuje."

Pořádají: Sdružení Přátelé Palestiny a Mezinárodní hnutí solidarity ISM ČR

Více informací zde.

----
Aktuální články na webu ISM:

Obraz zkázy — Ash Shuja’iyeh, Gaza, 20/7
 -- video, které neuvidíte na České televizi

„604“ — Palestinské oběti mají jména

Seznam palestinských obětí od začátku izraelského útoku na Gazu dne 8. července 2014. Dle údajů OSN jsou oběťmi převážně civilisté, třetinu ze všech obětí tvoří děti a ženy.


Lékaři bez hranic: Izrael musí zastavit bombardování civilistů v Pásmu Gaza

Většinu raněných nebo zabitých v Gaze od začátku ofenzivy „Ochranné ostří“ tvoří civilisté, pod palbou se ocitají i zdravotníci a záchranáři, prohlásila dnes mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic/Médecins Sans Frontières (MSF).

Týmy Lékařů bez hranic viděly prchat stovky osob z intenzivně bombardované čtvrti Šadžajá na východě města Gaza. V nemocnici Shifa, kde Lékaři bez hranic pracují, většina raněných na urgentním příjmu jsou ženy a děti. Záchranáři riskují životy, aby evakuovali raněné z válečné zóny. Lékaři bez hranic žádají Izrael, aby zastavil bombardování civilistů chycených do pasti v Pásmu Gaza a respektoval zdravotnický personál a zdravotnická zařízení.

Celý článek

 

Tereza Spencerová: Senátoři USA podpořili zabíjení v Gaze – jednomyslně

"Netanjahu přitom tvrdí, že nelze zpochybňovat „mezinárodní legitimitu“ invaze a že má Izrael v pokračujících útocích „velmi silnou podporu“ celého světa. Platí to přinejmenším pro americké zákonodárce: po Sněmovně reprezentantů izraelskou válku proti obklíčenému pásmu podpořili i členové Senátu, a to jednomyslně – bez jediného hlasu proti nebo zdržení. Nezávazná rezoluce přitom Izraeli vyjadřuje nejen podporu, ale po Hamasu navíc požaduje, aby ukončil veškeré obranné a odvetné akce a po palestinské samosprávě zase aby přerušila s Hamasem veškeré vztahy. Sám ministr zahraničí USA John Kerry přitom veřejně sice izraelský útok vydává za „právo Izraele na sebeobranu“, nicméně zapnuté mikrofony ho ale zachytily, jak si stěžuje na vysoký počet palestinských obětí a zvláště dětí. Když byl na to novináři dotázán, uchýlil se zpět k oficiální rétorice."

"Spojené státy však nejsou v izraelské agresi „prostým“ přihlížejícím – dodávají Izraeli, aktuálně nejmilitarizovanější zemi světa — zbraně za tři miliardy dolarů ročně. Jak přitom konstatovala Human Rights Watch, „izraelské nálety v Gaze cílí na očividně civilní struktury, což je v rozporu se zákony války“. A americký zákon upravující vývoz a používání amerických zbraní přitom navíc jasně vylučuje akce, které „zvyšují pravděpodobnost propuknutí nebo eskalace konfliktu“. Netanjahu přitom otevřeně mluví o úmyslu konflikt eskalovat. Americký kongresman Dennis Kucinich proto konstatuje, že USA i Izrael podle všeho porušují americké zákony. Tím spíš, že eskalace logicky hrozí i z druhé strany – jakékoli oslabování Hamasu a růst počtu civilních obětí povede k posilování radikálnějších skupin a tím i k teroristickým akcím."

"Skupina laureátů Nobelovy ceny míru, umělců i politiků mezitím vyzvala OSN a vlády světa, aby „přijali okamžitá opatření k uvalení úplného a právně závazného vojenského embarga na Izrael, stejného, jaké bylo uvaleno na Jižní Afriku během apartheidu“. Mezi signatáři jsou míroví nobelisté Adolfo Peres Esquivel, Desmond Tutu, Betty Williamsová, Jody Williamsová, Mairead Maguiroeová, Rigoberta Mechúová, ale také například finský režisér Aki Kurismaki, britský hudebník Brian Eno, někdejší šéf UNESCO Federico Mayor, izraelský historik Ilan Pappe, s nímž Literárky loni otiskly rozhovor, kanadský spisovatel Michael Ondaatje, šéfredaktor polské edice Le Monde Diplomatique Przemyslaw Wielgosz, rocker Roger Walters, slovinský filozof Slavoj Žižek a další…"
 
Daniel Veselý: Ke spolupachatelům masových vražd v Gaze

"Podle očitého svědka masakru ve čtvrti Šadžaja šlo o cílený útok izraelských tanků proti civilní populaci; ulice byly zaplaveny mrtvolami a žádní ozbrojenci zde nebyli. Z trosek domů a obytných budov bylo dosud vyhrabáno 60 bezvládných těl: muži, ženy, děti. Podle údajů agentury Ma’an přišlo ve čtvrti Šadžaja nejméně 66 osob o život. Při střelbě z tanků byly zraněny dvě až čtyři stovky Palestinců s tím, že počet usmrcených osob může být vyšší, uvedl mluvčí ministerstva vnitra v Gaze. O krveprolití v této čtvrti psali na Twitteru i někteří západní novináři, kteří navštívili místo činu a nemocnici, kam byli zranění odvezeni.

K tragickému incidentu došlo před vyhlášením dvouhodinového „humanitárního příměří“, které zprostředkoval Červený kříž a jež porušili Izraelci, kteří svalili vinu na útočící palestinské militanty. Klasika."

"Izrael má při své masové vraždě v přímém přenosu mocné spojence ve Spojených státech, Evropské unii a OSN, které vedle neklesající podpory Tel Avivu znemožňují učinit přítrž jeho zločinům. Tak zní obvinění palestinského novináře Aliho Abunimaha v katarské televizi Al-Džazíra. Ten z nečinnosti a neschopnosti řešit izraelskou agresi viní západní lídry, egyptského diktátora, ale i Mahmúda Abbáse a Pan Ki-muna.

Zejména Washington neochvějně stojí za svým klíčovým spojencem v regionu; přísun vojenské pomoci ze Států do Izraele je zaručen, a to přes masivní porušování mezinárodního práva i práva samotných USA Tel Avivem. „Samozřejmě, že bomby, letadla a tanky jsou ze značné části dotovány americkým daňovým poplatníkem,“ píše v Guardianu Glenn Greenwald, jenž zároveň tvrdí, že podpora Obamovy administrativy pro stávající izraelskou politiku je „bezvýhradná“.

Celý článek

 

Daniel Veselý: Kdo že je tu viníkem?

"Nicméně Izrael vojenskou ofenzivou volky nevolky může posilovat popularitu Hamásu, kterého dle oficiálního postoje míní z Gazy vykořenit. Podle některých expertů dosáhne ale pravého opaku: vojenský útok ještě více zradikalizuje Palestince a Hamás posílí. Přestože je Hamás kvůli geopolitickým změnám v regionu de facto bez spojenců, je stále schopen izraelské armádě čelit. O nemožnosti vyřešit politický konflikt vojenskou cestou píše v těchto dnech třeba specialista na Střední východ Juan Cole."

Celý článek

 

Břetislav Tureček: Proč Izrael nepodpoří Palestince? (Komentář k Mezinárodnímu trestnímu soudu, ICC)

"Opakuje se paradox ze všech podobných mikroválek posledních let. Zatímco Arabové jsou obviňováni, že chtějí zabít co nejvíce obyvatel židovského státu a jejich útoky mají obvykle jen několik obětí, Izraelci za stejnou dobu zabíjejí na arabské straně mnohonásobně – někdy i stonásobně – více lidí, včetně civilistů, ačkoli Izrael tvrdí, že žádné civilisty zabíjet nechce.

Jenže i při současném bombardování Gazy tvoří podle OSN většinu obětí právě civilisté – zhruba tři čtvrtiny.

Hluk raket dopadajících na Izrael a letecké munice devastující Gazu přehlušil obnovené varování palestinského prezidenta Abbáse, že bude usilovat o připojení k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC). Palestinci si od něj slibují, že se bude zabývat předpokládanými válečnými zločiny Izraelců, takže Izrael dělá na diplomatické scéně vše pro to, aby Palestincům jejich přijetí do ICC zmařil.

Jenže věc má i druhou stranu a můžeme se s podivem ptát, proč s ní Izraelci neoperují. Připojení dnes zatím jen formálního Palestinského státu k Mezinárodnímu trestnímu soudu by totiž otevřelo dveře také k postihování předpokládaných válečných zločinů Palestinců."

Celý článek

 

Co neuvidíte na České televizi

 

VIDEO: Válečný zločin – palestinský civilista hledající zraněné zastřelen izraelským snajperem

http://electronicintifada.net/blogs/ali-abunimah/war-crime-video-shows-sniper-killing-wounded-gaza-civilian

V Gaze byly zabity čtyři děti, které hrály na pláži fotbal. Izraelská armáda je špatně identifikovala jako "prchající bojovníky"

Dne 16. července byly na pláži ve městě Gaza zastřeleny izraelským námořnictvem čtyři děti, když hrály fotbal (páté zemřelo na následky zranění). Místo se nachází v bezprostřední blízkosti hotelu Al Deira, kde jsou ubytováni novináři, kteří o situaci podali podrobné zprávy, fotografie, videa. Video zde. Články např. Washington Post / Jonathan Miller / The Guardian / další článek na The Guardian / Channel 4 / Huffington Post. Česká televize o zločinu referovala jedinou větou: "Při jednom z náletů zahynuly i čtyři děti" (http://bit.ly/1t53DC6) -- bez obrazového materiálu, který by - můžeme se domnívat - bohatě poskytla, kdyby se jednalo o (dětské) oběti z druhé strany.
Solidárně

Petra Šťastná, ISM
Mezinárodní hnutí solidarity (International Solidarity Movement, ISM) bylo založeno v Palestině v roce 2001 skupinou palestinských a izraelských aktivistů s cílem podpořit a posílit nenásilný palestinský odpor proti izraelské okupaci. V České republice působí od roku 2007. Jejími členy jsou aktivisté a aktivistky, kteří navštívili Palestinu anebo se o tamní dění živě zajímají. Aktivity hnutí se zaměřují především na pořádání přednášek a promítání dokumentárních filmů, informační kampaně, petiční stánky anebo demonstrace na vyjádření solidarity s palestinským lidem.

Je součástí Evropské koordinace výborů a asociací za Palestinu (ECCP), která sídlí v Bruselu a sdružuje zhruba 50 organizací a iniciativ v Evropě. Členové ECCP vystoupili nedávno mj. na půdě Evropského parlamentu v panelu týkajícího obchodování EU s nelegálními izraelskými osadami.

 

 

best Running shoesOfficial Look at the Nike Dunk Low "Orange Peel" - Pochta

Komentáře

Související